akcesoria industrialne
Dom i wnętrza

Jak zaaranżować łazienkę w stylu industrialnym?

Łazienka w stylu industrialnym charakteryzuje się surowym wystrojem, nietuzinkowym wyglądem i dużą funkcjonalnością. Dużą rolę grają tu płytki łazienkowe, kabina prysznicowa, umywalka, armatura łazienkowa, a także różnego rodzaju akcesoria industrialne – wieszaki na ręczniki, uchwyty na papier toaletowy, stojaki, etc. Wszystko to musi stanowić ze sobą spójną i harmonijną całość. Najczęściej wykorzystywanymi kolorami są różne odcienie szarości, ciemny grafit, czerń i biel. Należy także pamiętać o stalowych, szklanych i drewnianych wykończeniach. Jeśli w stylu industrialnym ma być urządzona mała łazienka, warto pomyśleć o lustrach optycznie powiększających całe wnętrze.

Jak dobrać płytki do łazienki industrialnej?

Wybierając płytki do łazienki industrialnej, warto rozważyć takie, które imitują beton architektoniczny. Są nie tylko oryginalne i stylowe, ale także bardzo łatwe w utrzymaniu w czystości. Dodatkowym atutem jest ich odporność na wilgoć, a nawet oddziaływanie wody. Sprawia to, że mogą stać się częścią wystroju kabiny prysznicowej lub wanny. Dużym powodzeniem cieszą się również płytki łazienkowe imitujące cegły. Z ich pomocą w łazience industrialnej można stworzyć wrażenie starego, oryginalnego muru. Niektóre płytki posiadają przetarcia lub są imitacją metalu. Często stają się niewielkim dodatkiem do industrialnego pomieszczenia. Z kolei do małej łazienki industrialnej dobrym rozwiązaniem okażą się płytki w jasnym kolorze. Jeśli pomieszczenie jest niskie, warto najniżej położyć ciemne płytki, by stopniowo przejść do coraz jaśniejszych.

Jak dobrać armaturę do łazienki industrialnej?

W industrialnej łazience powinna znaleźć się kwadratowa lub prostokątna umywalka. Nie może też zabraknąć minimalistycznej armatury – np. baterii podtynkowych. Warto również zdecydować się na kabinę prysznicową bez brodzika. Powinna ona mieć szklaną taflę i przesuwane lub otwierane drzwi.

Oświetlenie i akcesoria do łazienki industrialnej

W dużej łazience industrialnej można sobie pozwolić na toaletki lub stoliki industrialne. Niezależnie od rozmiaru pomieszczenia należy pamiętać o oświetleniu w formie metalowych kinkietów, drucianych lamp lub stylowych reflektorków imitujących wyposażenie starej fabryki lub magazynu. Pozostałe akcesoria – uchwyty, wieszaki czy stojaki, mają za zadanie podkreślenie niepowtarzalnego charakteru całej łazienki. Warto postawić tu na postarzane drewno, stal i szkło.