kominiarz
Dom i wnętrza

Co warto wiedzieć o opinii kominiarskiej?

Opinia kominiarska to dokument poświadczający prawidłowe działanie systemów kominowych, a także podłączonych do nich urządzeń grzewczych. Wystawia ją uprawniony do tego kominiarz, który ma wówczas obowiązek sprawdzenia stanu przewodów kominowych oraz zweryfikowania, czy różnego rodzaju urządzenia grzewcze zostały do nich prawidłowo podłączone. Opinia kominiarska jest wymagana podczas: odbioru nowo wybudowanego domu, zmian dokonywanych w systemie grzewczym, zakupu lub sprzedaży domu oraz pojawienia się czadu czy wystąpienia innych problemów. To także dokument, który okazuje się niezbędny podczas wystąpienia jakichkolwiek szkód związanych z działaniem systemu grzewczego.

Na jakiej podstawie wystawiana jest opinia kominiarska?

Warto pamiętać, że opinię kominiarską może wystawić jedynie uprawniony do tego kominiarz Lublin. Fachowiec ten dokonuje profesjonalnego przeglądu kominów dymowych, wentylacyjnych i spalinowych. Sprawdza również podłączone do nich urządzenia grzewcze. Istotną czynnością jest także kontrola stanu przewodów kominowych – ich drożności, rodzaju i przekroju. Sprawdzeniu podlegają nie tylko kominy, ale także ich części – ławy, nasady, drzwiczki.


jakie informacje zawiera opinia kominiarska?

W treści opinii kominiarskiej musi być zawarta informacja, w jakim celu dokument został sporządzony. Następnie mistrz kominiarski musi opisać położenie i stan technicznych systemów kominowych. Jeżeli planowane jest podłączenie nowego urządzenia grzewczego, kominiarz wskazuje konkretny komin i miejsce odpowiednie do podłączenia takiego urządzenia. Podobna sytuacja ma miejsce wówczas, gdy właściciele budynku chcą zdecydować się na kominek. Wówczas zadaniem fachowca jest wskazanie wolnego przewodu kominowego, do którego ma być podłączony kominek.

Opinia kominiarska a oddanie nowego budynku

Jeżeli opinia kominiarska jest dokumentem wystawianym w celu oddania budynku, musi zawierać informacje o rodzaju istniejących urządzeń grzewczych i wentylacyjnych, sposobie ich podłączenia oraz prawidłowości funkcjonowania. Kominiarz musi także na odwrocie opinii wykonać szkic budynku, zaznaczając położenie przewodów kominowych wewnątrz domu i na dachu budynku. Jeśli mistrz kominiarski wyda pozytywną opinię, można ją dołączyć do reszty dokumentacji składanej do nadzoru budowlanego. W przeciwnym wypadku kominiarz rekomenduje sposoby naprawy zauważonych nieprawidłowości.