Uroda Zdrowie

Jakie badania laboratoryjne wykonać na diecie ketogenicznej?

Każda dieta kojarzy się z wprowadzaniem zmian w odżywianiu, liczeniem kalorii i odchudzaniem. To w dużej mierze prawda, jednak do dobrego poznania działania swojego organizmu i poznania ewentualnych jego problemów niezbędne jest wykonanie badań laboratoryjnych. Pozwoli ono nie tylko na odpowiednie zaplanowanie diety ketogenicznej, ale także dobranie właściwej suplementacji, aby zapewnić ciału same korzyści. Wykonywanie badań co roku pozwoli na właściwe monitorowanie kondycji organizmu i kontrolowanie jego zapotrzebowania na różne substancje.

Jakie badania trzeba wykonać na diecie?

Rozpoczynając stosowanie diety ketogennej, należy wykonać następujące badania laboratoryjne:

Morfologia z rozmazem,

ALT, ASP, GGTP, bilirubina,

Kreatynina, mocznik,

Profil lipidowy, homocysteina,

Glukoza na czczo,

Insulina, leptyna,

CRP,

FT3, FT4, TSH,

Witamina D3.

Dlaczego wykonanie tych badań jest ważne na diecie ketogennej?

Powyższe badania laboratoryjne mają na celu skontrolowanie, czy tarczyca, nerki i wątroba funkcjonują prawidłowo. Warto tutaj zdać sobie sprawę, że spożywanie odpowiednich ilości tłuszczy, węglowodanów i białek może przyczynić się do skutecznej odnowy komórek. Źle zaplanowana dieta ketogeniczna jest w stanie spowodować, że uszkodzone lub chore narządy będą pracowały jeszcze gorzej. Ponadto badania laboratoryjne mogą dowieźć, że stan ketozy może się okazać nie najlepszym sposobem na odchudzanie czy poprawę samopoczucia. W takiej sytuacji lekarz lub dietetyk ma możliwość modyfikacji diety ketogenicznej, wyboru innego modelu odżywiania lub zdecydowania się na inną dietę. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie https://dietetyk.edu.pl.

Pomiar ciał ketonowych podczas diety?

Aby upewnić się, że stosowana dieta ketogeniczna przebiega prawidłowo, konieczne jest wykonanie pomiaru ciał ketonowych. Umożliwi go badanie krwi w przychodni lub z wykorzystaniem glukometru posiadającego opcję mierzenia ciał ketonowych. Wykonując pomiar w trzecim tygodniu stosowania diety ketogennej sprawdzamy, czy proces adaptacji przebiega prawidłowo. Późniejsze mierzenie ciał ketonowych jest szczególnie istotne dla osób, które zdecydowały się na dietę ketogeniczną z powodu różnych dolegliwości i chorób tj.: cukrzyca typu I, migreny czy nowotwory. W takim wypadku powinno się mierzyć nie tylko poziom ciał ketonowych, ale także glukozy. Pozwala to skontrolować, czy proporcje są prawidłowe.