Motoryzacja Podróże

Pasażer podczas jazdy, kolizji i wypadku – jakie ma prawa i obowiązki?

W tekstach na temat podróży dalszych i bliższych, po kraju, jak i za granicą zazwyczaj skupiamy się na zadaniach kierowcy. Co powinien sprawdzić przed wyjazdem, jakie ma prawa, na co musi zwrócić uwagę. Tym razem skupimy się jednak na pasażerach – czy są to tylko osoby, które biernie powinny przyglądać się temu, co robi kierowca? Nie zawsze. Zapraszamy zatem do lektury poradnika na temat zadań pasażerów podczas jazdy, jak i w po kolizji, wypadku.

Pasażer w trakcie jazdy – co powinien robić?

Pasażerowie podczas podróży zarówno samochodem, jak i komunikacją zbiorową (choć to teraz coraz rzadziej się zdarza) nie mogą przede wszystkim przeszkadzać kierowcy. Kierowanie pojazdem jest niezwykle wymagającym zadaniem. Liczy się tutaj koncentracja, umiejętności, znajomość prawa drogowego, a także szybkość reakcji. Stąd też pasażerowie powinni zadbać o komfort jazdy kierowcy, by wszyscy byli bezpieczni.

Z drugiej strony zaś, jeśli pasażer widzi, że kierowca nagminnie łamie zasady dotyczące ruchu drogowego, narażając przy tym na niebezpieczeństwo osoby znajdujące się w pojeździe, jak i innych uczestników ruchu, należy zwrócić mu uwagę. Z doświadczenia wiemy, że samo upominanie nie działa – warto zobrazować kierowcy skutki jego działania, a także podać przykład, jak jego jazda może się skończyć.

Zadania pasażera po kolizji i wypadku

Jeśli chodzi o same skutki niebezpiecznej jazdy, to nierzadko są to kolizje i wypadki. Podczas nich pasażerowie również mają swoje zadania. Jeśli do wypadku dojdzie na autostradzie lub drodze szybkiego ruchu, a kierowca nie jest w stanie tego zrobić, należy dobrze zabezpieczyć miejsce zdarzenia, w miarę możliwości udzielić pomocy poszkodowanym, a także zawiadomić służby ratownicze. Następnie należy udać się poza barierki drogi, wcześniej oczywiście zakładając odblaskowe kamizelki.

Warto, szczególnie udając się poza zachodnią granicę naszego kraju mieć przy sobie numery telefonu do firm holowniczych. Nie zawsze potrzebujemy transportu, ale telefon do takiej firmy jak laweta Niemcy Polska może się przydać. Czasem jako pasażer możemy być jedyny osobami, które są w stanie wykonać telefon lub trzeźwo ocenić sytuację. Nawet gdy nie dojdzie do groźnego wypadku, nasz kierowca może być w szoku. Pasażer jest także potrzebny jako świadek zdarzenia, by dokładnie opisać przykładowo funkcjonariuszom policji lub służbom ratowniczym, jak doszło do wypadku lub kolizji.