Motoryzacja Podróże

Autolaweta – co powinieneś wiedzieć?

Transport pojazdu z zagranicy do Polski może okazać się nie lada wyzwaniem logistycznym. Warto wówczas zaufać wyspecjalizowanym firmom, które oferują szereg usług transportowych. W cenniku pomoc drogowa 24h znajdziemy takie pozycje jak laweta, autolaweta, holowanie. Warto posiadać podstawową wiedzę na temat poszczególnych opcji. Zaczniemy zatem od autolawety – czym jest? Jak jest zbudowana? O czym warto wiedzieć wynajmując autolawetę?

Jak zbudowana jest autolaweta?

Autolaweta jest połączeniem platformy przeznaczonej do przewozu ładunku m.in. pojazdów, która znajduje się z tyłu auta oraz kokpitu. Kokpit z reguły składa się z elementów typowych dla aut dostawczych m.in. fotele, kierownica i wszystkie składowe niezbędne do sterowania autem. Laweta z reguły zbudowana jest ze stali nierdzewnej lub aluminium. Obowiązkowo wyposażona jest w otwory do których przymocowane są pasy transportowe. Przewóz ładunku bez zabezpieczenia go pasami transportującymi jest prawnie zabroniona.

Kto może prowadzić autolawetę?

Z reguły prowadzenie autolawety nie wymaga specjalnych uprawnień. Wymagane jest jedynie posiadanie prawa jazdy kategorii B. Natomiast istnieje kilka obostrzeń, o których należy pamiętać. Prawo jazdy kategorii B uprawnia do prowadzenia pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) nieprzekraczającej 3,5 tony. Oznacza to, że całość pojazdu (autolaweta + załadunek) nie powinna przekraczać dopuszczalnej wagi. Za niedostosowanie się do przepisów prawa można ponieść poważne konsekwencje, jak np. utrata dowodu rejestracyjnego auta. Jeśli planujemy transport większych ładunków ważne jest, by upewnić się, że firma transportowa posiada odpowiednie uprawnienia.

Istnieją również inne sytuacje drogowe, za które możemy zostać ukarani mandatem, m.in. :

przewóz większej liczby pasażerów, niż zakłada dowód rejestracyjny, przewożenie osoby w pojeździe holowanym czy np. spowodowanie zagrożenia na drodze.

Autolaweta 24h – jak znaleźć zaufanego usługodawcę? Całodobowa pomoc drogowa 24h ze strony zaufanej firmy, która posiada odpowiednie, wysokiej jakości pojazdy do holowania oraz niezbędne uprawnienia, nie jest łatwa do odnalezienia. Szczególnie trudno przedstawia się ta kwestia w przypadku poszukiwania usługodawców świadczących swoje usługi poza granicami Polski. Nie warto ryzykować uszkodzenia, bądź utratę wartości załadunku. Jeżeli poszukujesz bezpiecznego transportu załadunku z Niemiec do Polski to Holowanie Hannover jest dobrym przykładem firmy świadczącą tego typu usługi na rynkach zagranicznych. Konkurencyjne ceny i pomoc drogowa 24h to zdecydowanie coś czym firma wyróżnia się na rynku Niemieckim.