Motoryzacja Podróże

Jak przygotować się do wyjazdu za granicę własnym autem?

Obecny czas sporo nas nauczył. Szczególnie tego, że urlopy zagraniczne nie zawsze oznaczają podróż samolotem. W tym roku Polacy upodobali sobie swój własny transport, stąd też na drogach europejskich był niemały ruch, wiele kolizji i jeszcze więcej awarii kończących beztroską podróż. Jak zatem przygotować się do wyjazdu zagranicę naszym autem, by obyło się bez przykrych niespodzianek?

Przygotowanie do podróży

Przed podróżą zawsze myślimy o tym, by jak najlepiej spakować nas i swoich towarzyszy oraz odpowiednio ich ubezpieczyć. Oczywiście, jest to ważne, jednak należy również pamiętać o dobrym przygotowaniu samochodu, ale i także ubezpieczenie Assistance, które gwarantuje pomoc podczas dalekich wyjazdów. O ile przygotowanie auta polega na jego jak najlepszym sprawdzeniu, wymianie poszczególnych niezbędnych elementów, monitorowania ciśnienia kół, stanu technicznego itp. o tyle ubezpieczenie chroni nas przed tym, czego uniknąć czasem nie możemy. A zdarzyć się może wiele – niespodziewana awaria, kolizja, wypadek. To wszystko sprawia, że tego typu produkt ubezpieczeniowy jest nam niezbędny.

Assistance zapewnia nam m.in. holowanie Słubice, ale również pomoc w transporcie pasażerów, a nawet w organizacji noclegów. Wybierając przed daleką podróżą ubezpieczenie tego typu, należy zwracać jednak uwagę na jego zakres – im więcej znajduje się w nim elementów i daleka jest droga holowania w cenie, tym lepiej. Czasem jest to oszczędność nawet kilku tysięcy złotych oraz komfort podczas jazdy z dala od domu.

No to w drogę!

Przed wyjazdem warto dokładnie prześledzić trasę i zaznaczyć na niej ewentualne warsztaty, punkty pomocy itp. Zawsze przy sobie trzeba mieć mapę, ponieważ sprzęt elektroniczny może być zawodny – np. się rozładować lub nie działać należy poza zasięgiem. Mapa jest o tyle uniwersalna, że można ją zobaczyć w całej okazałości, a nawet lepiej jest się dzięki niej spytać o drogę w trasie, gdzie może zaistnieć bariera językowa.

Przy sobie należy mieć oczywiście apteczkę oraz gaśnicę, jednak to kamizelka i trójkąt ostrzegawczy może być podstawą bezpieczeństwa nie tylko nas kierowców, ale i pasażerów i innych użytkowników dróg. Co więcej, warto także przed samym wyjazdem i podczas drogi zapoznać się z panującymi w danym kraju zasadami bezpieczeństwa, czyli odległością oznaczeń od samochodu, a także tym jak zachować się podczas kontroli pojazdu – czy wysiadać z auta i które dokumenty mieć przy sobie. Możemy dzięki temu uniknąć wielu nieporozumień, a nawet wysokich za granicą mandatów.