Dom i wnętrza Lifestyle

Generalne sprzątanie w domu – od czego zacząć?

Generalne porządki w domu warto przeprowadzać kilka razy w roku, nie zapominając przy tym o regularnym sprzątaniu w ciągu tygodnia. Zdecydowanie ułatwi i usprawni to późniejszą organizację porządków oraz samą czynność. Jeżeli jednak nie wiesz, od czego zacząć, poniżej niezbędne informacje i porady, które uprzyjemnią ten często niezbyt miły obowiązek.

Organizacja jest kluczem

Zanim przejdziesz do sprzątania, zorganizuj całą pracę. W zależności od wielkości domu i ilości umeblowania, będzie ona trwała dłużej, niekiedy nie wystarczy jeden dzień by wykonać ją starannie. Zrobienie listy obowiązków i podzielenie porządków na poszczególne etapy, pomoże wysprzątać dom efektywnie i dokładnie. Skonkretyzuj, więc swoje działania, wyszczególniając konkretne porządki (np. wytarcie kurzu z półki z książkami, umycie lustra w łazience), po czym wyznacz ich kolejność. Jeżeli masz możliwość, zaangażuj w sprzątanie rodzinę, przydzielając im określone prace do zrealizowania. Na koniec, przygotuj niezbędny sprzęt taki jak: ścierki, rękawiczki, mop oraz środki czystości: płyn do mycia szyb, płyn do wc, płyn do prania dywanów itd.

Porządki w domu – od czego zacząć?

1. Okna

Nim przejdziesz do mycia szyb, zdejmij zasłony, a następnie je wypierz, oczyść karnisze z kurzu, umyj ramy okienne oraz parapety. Warto zaopatrzyć się w specjalną myjkę, która w porównaniu do szmatek, nie pozostawi żadnych smug. Po wysuszeniu okna, wyfroteruj taflę ściereczką z mikrofibry, co nada dodatkowego błysku.

2. Sufity i ściany

Nie można zapomnieć o oczyszczeniu ścian i sufitów z pajęczych nici przy użyciu szczotki. Jeżeli lampy bądź żyrandole są wyraźnie zabrudzone, wyłącz prąd, po czym wytrzyj je namoczoną w wodzie ściereczką. Jeżeli zanieczyszczenie nie jest duże, wystarczy małą miotełką powymiatać kurz.

3. Dywany

Nie można zapomnieć o dywanach i wykładzinach, na których każdego dnia zbiera się warstwa przybrudzeń. Proces ich czyszczenia rozpocznij od dokładnego odkurzenia, po czym przejdź do doczyszczenia dywanu szczotką i nałożenia specjalnych produktów do prania.

4. Meble

Przed przejściem do ścierania kurzu z półek, szafek i blatów, przesortuj zawartość mebli. Możliwe, że twoje regały uginają się od stosu zbędnych drobiazgów. Po posegregowaniu rzeczy, możesz zabrać się za czyszczenie, użyj do tego wilgotnych ściereczek. Tapicerowane krzesełka, sofy czy fotele odkurz, a następnie nałóż na ich powierzchnię środek piorący, który po upływie godziny, zbierz szmatką. Czasem własnoręcznie nie da się pozbyć plam z tapicerowanego umeblowania, a próba ich zredukowania prowadzi do powstania nowych zaplamień, niekiedy nawet doprowadzając do przetarcia obicia, w takim przypadku warto zdecydować się na pranie kanap na Bielanach.