Dom i wnętrza

Jak zabezpieczyć ogród przed szkodnikami

Ogrodnicy zarówno Ci zajmujący się tym zawodowo, jak i tacy, dla których to hobby, które ich relaksuje, potrafią naprawdę zdziałać cuda w ogrodach. Pięknie wyglądające warzywa i rośliny ozdobne potrafią dać wiele satysfakcji. Poza tym kto z nas nie lubi zjeść marchewki z własnej uprawy, albo po prostu posiedzieć wśród pięknych kwiatów na zielonym trawniku. Dlatego jeżeli w ogrodzie pojawia się kret właściciele ogrodów muszą szybko działać. Kret jest niewielkim, kilkunastocentymetrowym ssakiem. Jest ślepy, ale za to bardzo wyczulony na dźwięki. Żywi się dżdżownicami i innymi owadami, dlatego kopie podziemne tunele, które stanowią dla nich pułapkę. Niestety jego praca jest bardzo szkodliwa dla roślin. Chociaż ich nie zjada, to w czasie kopania tuneli korzenie rośliny ulegają uszkodzeniu, przez co nie może się ona prawidłowo rozwijać i najczęściej usycha. Przed podjęciem kroków mających na celu pozbycie się intruza z naszego ogrodu warto pamiętać, że krety są pod częściową ochroną, ale właściciele działek i ogrodów mają prawo działać w celu pozbycia się kretów z ich ogrodów.

Jak pozbyć się kreta?
Całe szczęście jeżeli w naszym pięknym ogrodzie pojawią się ślady kreta, znamy skuteczne metody na ich pozbycie się z naszego terytorium. Bardziej doświadczeni ogrodnicy doskonale wiedzą, że w ich ogrodzie może pojawić się kret. Z tego powodu już zawczasu zaczynają działać. Krety nie znoszą zapachu aksamitek, bazylii, czosnku i komosy, a dla nas te rośliny nie tylko są pożyteczne, ale również ładnie wyglądają, więc posadzenie ich w ogrodzie będzie miało tylko plusy. Jeżeli do kreciej nory włożymy roztarty czosnek, liście czarnego bzu, czy gałązki żywotnika również pozbędziemy się intruza. Kolejnym rozwiązaniem, które pomoże w walce z tymi szkodnikami są specjalne siatki montowane pod ziemią. Stanowią one dla nich barierę nie do przejścia. Niektórzy stosują również głębokie podmurówki ogrodzenia, ale to rozwiązanie nie zawsze jest skuteczne. Z bardziej nowoczesnych rozwiązań na rynku są dostępne odstraszacze elektroakustyczne, które dla nas są niesłyszalne, a dla kreta dźwięki są bardzo nieprzyjemne. Najskuteczniejsze są takie, które emitują dźwięki o zmiennej częstotliwości, do czego kretom jest bardzo trudno się przyzwyczaić. Żeby były skuteczne trzeba je umieścić w krecich tunelach lub kopcach. Zasilane są bateriami. Jeśli jesteśmy zwolennikami tradycyjnych metod warto zaopatrzyć się w pułapki na krety. Wydłużony kształt i zapadki po obu stronach blokują wyjście uwięzionemu zwierzęciu. Należy pamiętać o codziennym sprawdzaniu tych pułapek, ponieważ mamy obowiązek wypuścić zwierzę, oczywiście jak najdalej od naszego ogrodu, a kret pozbawiony jedzenia ginie już po dziesięciu godzinach. W sklepach ogrodniczych znajdziemy preparaty zawierające olejki, których krety nie tolerują i zniechęcają je do żerowania w danych miejscach. W tym przypadku należy jednak pamiętać, żeby stosować je regularnie. Można je nabyć w formie koncentratów do wykonania oprysku. Instrukcja obsługi zawiera przydatne informacje, dlatego zawsze warto się z nią zapoznać. Niektórzy stosują jeszcze klekoczące wiatraczki lub butelki wkopane w ziemię. Ich zadaniem jest wytworzenie drgań, które są nieprzyjemne dla kretów, jednak te metody są po pierwsze mało estetycznie wyglądające, a po drugie krety do nich szybko się przyzwyczajają.

Podsumowanie

Walka ze szkodnikami zawsze jest bardzo trudna, dlatego warto wcześniej przed zasadzeniem roślin w ogrodzie zapoznać się z niebezpieczeństwami, jakie mogą nas czekać. Pozwoli to we właściwy sposób przygotować ogród, a wtedy walka z pojawiającymi się szkodnikami jest znacznie prostsza.