Lifestyle Moda

Ochrona UV w ubraniach- magia czy rzeczywistość?

W dobie, kiedy coraz więcej wiemy na temat szkodliwego działania promieni słonecznych, szukamy coraz skuteczniejszych środków ochrony. Przecież nie zamkniemy się w domu, kiedy za oknem wspaniała, słoneczna pogoda, a my chcemy z niej skorzystać i wybrać się na spacer do lasu, w góry, czy zorganizować rodzinny piknik nad jeziorem. Całe szczęście jest wiele możliwości ochrony przed szkodliwym wpływem słońca, bo poza tym ma ono też na nas dobroczynny wpływ. Dzięki przebywaniu na słońcu możliwe jest wytworzenie witaminy D3, dobrze też działa na układ odpornościowy i po prostu w słoneczny dzień mamy więcej sił i motywacji do działania. Stało się to motywujące dla naukowców, którzy intensywnie pracują nad nowoczesnymi metodami ochrony przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych.

Dlaczego ubrania UV są skuteczne?

Pewnie niejednokrotnie zadawaliśmy sobie pytanie co czyni ubrania UV wyjątkowe i czym różnią się od zwykłych, bez filtra? Przecież wizualnie nie ma większej różnicy. Sekret jak zwykle tkwi w szczegółach, a w tym przypadku w sposobie utkania włókien, które są ze sobą połączone bardzo gęsto, a przy okazji zawierają dwutlenek tytanu. Dzięki niemu cała struktura ma właściwości odbijające promienie słoneczne, które nie mają szans przebić się do skóry i dalej w głąb niej. Dodatkowo tkanina może zawierać również nanocząsteczki z barwnikiem pochłaniającym światło UV. Cała ta magia właśnie stąd się bierze. Dołóżmy jeszcze do tego modny krój i mamy idealny strój na spacer z przyjaciółmi, górską wycieczkę, plażowanie nad morzem, czy rowerową wycieczkę po lesie. Nie ma się też co martwić o zużycie tego wspaniałego materiału. Kolejne prania nie zmienią jego właściwości, a dodatkową zaletą jest to, że zmoczony szybko wysycha. Jak widać zalet jest bardzo wiele, szczególnie, że dodatkowo materiał ten hamuje rozwój mikroorganizmów, co w przypadku dziecięcych ubrań jest dodatkową zaletą. Producenci oferują obecnie koszulki UV, czapki, bluzy,stroje kąpielowe.

Co to promienie UV i dlaczego są groźne?

Wiele słyszy się o szkodliwości promieniowania UV, dlatego warto wiedzieć co to właściwie jest? UV to nic innego jak promieniowanie ultrafioletowe, które wchodzi w skład promieni słonecznych. Należy do promieniowania elektromagnetycznego i emituje promieniowanie we wszystkich zakresach fal magnetycznych. Wyróżniamy:

  • UVA- stanowi znaczną część promieniowania UV i właśnie ten rodzaj odpowiada za uszkodzenie włókien kolagenowych skóry, co zmniejsza jej elastyczność, pojawianie się przebarwień, tworzenie się wolnych rodników, co w konsekwencji powoduje starzenie się skóry i przyspiesza powstawanie zmarszczek. Jest to rodzaj promieniowania penetrującego, co oznacza, że przenika w głąb skóry oraz przenika przez szyby.
  • UVB- to promieniowanie odpowiedzialne jest za poparzenia słoneczne i uszkodzenie naskórka. Całe szczęście większość tego promieniowania jest pochłaniana przez warstwę ozonową Ziemi.
  • UVC- niezmiernie szkodliwe, ale w całości pochłaniane przez warstwę ozonową.

Podsumowanie.

Słońce jest bardzo potrzebne do codziennego funkcjonowania, wyznacza rytm dobowy, jeśli niebo jest bezchmurne dodaje energii. Nie możemy jednak zapominać, że może również wyrządzić nam krzywdę, jeżeli odpowiednio się nie ochronimy. Całe szczęście na rynku mamy dostępnych wiele środków, dzięki którym możemy cieszyć się słonecznym dniem bez przykrych dla naszego zdrowia konsekwencji.