Zdrowie

Jaki sprzęt potrzebny, aby wykonać badanie okulistyczne?

Wzrok to dla nas wszystkich bardzo ważny element naszego życia. To dzięki niemu możemy doceniać otaczający nas świat. Idąc do specjalisty nie wiemy na jakich narzędziach pracuje i co dokładnie będzie nam wykonywał. Ufamy mu i wiemy, że jesteśmy w dobrym miejscu. Najczęściej w gabinetach okulistycznych możemy spotkać się z dwoma urządzeniami foropter lampa szczelinowa. Na czym dokładnie polega badanie i czym są te dwa urządzenia?

Czym jest foropter i jak wygląda badanie?

Każdy z nas jest inny i posiada inną wadę wzroku. To właśnie dzięki temu urządzeniu możemy rzetelnie dobrać odpowiednią korekcję okularową dla pacjenta. Składa się on z wielu soczewek i filtrów, a to zdecydowanie usprawnia prace i dobór korekcji. Urządzenie to obsługuję się pokrętłami, którymi zmieniamy ustawienia soczewek dodatnich, ujemnych oraz cylindrycznych.

Można powiedzieć, że są to duże okulary w których w kilka sekund zmieniamy dane parametry szkieł i dobieramy odpowiednią korekcję okularową.

Badanie przy użyciu foroptera

Jest ono oczywiście całkowicie bezbolesne. Pacjent odpowiada na pytania, które zadaje specjalista. Badamy najpierw jedno oko i kiedy dobierzemy już idealną korekcję zajmujemy się drugim okiem. Później ustawia się finalne ustawienia dla obu oczu i pacjent opisuje to w jaki sposób widzi. Czas jest tutaj bardzo ważny, ponieważ im bardziej szczegółowy wywiad i odpowiadanie szczerze na zadawane pytania tym lepiej dobrane okulary i dobre widzenie przez następny czas.

Czym jest lampa szczelinowa i jak przygotować się do badania?

To podstawowe narzędzie pracy, dzięki temu urządzeniu specjalista może ocenić budowę struktur oka i postawić odpowiednią diagnozę dla pacjenta. Źródło światła kierowane jest na poszczególne struktury gałki ocznej. Składa się ona z filtrów:

  • redukującej natężenie światła
  • filtr kobaltowoniebieski
  • filtr bezczerwienny

Jak przygotować się do badania?

W badaniu poszerza się źrenice co może spowodować nieostre widzenie i nadwrażliwość na światło. Warto na badanie przynieść okulary przeciwsłoneczne. Podczas badania patrzymy daleko przed siebie lub niebadanym okiem na wprost. Brodę opieramy na podpórce lampy. Nie zmieniamy pozycji głowy, ponieważ jest to bardzo ważne, aby badanie wyszło w sposób prawidłowy. Jest to rutynowe badanie kiedy idziemy na badania okulistyczne.