kredyty
Biznes Dom i wnętrza

Czym różni się kredyt od pożyczki? czy warto brać kredyt?

Słowa „kredyt” oraz „pożyczka” zazwyczaj używamy wymiennie, błędnie myśląc, że oznaczają one to samo. Mimo, że staramy się o kredyt bankowy, w codziennej rozmowie określamy go pożyczką. Mimo, iż spłacamy raty kredytu hipotecznego, mówimy, że zaciągnęliśmy pożyczkę na mieszkanie. Czym zatem różni się kredyt od pożyczki? Czy warto w ogóle brać kredyt mieszkaniowy lub kredyt dla przedsiębiorców?

Jakie są różnice między pożyczką a kredytem?

Pożyczki nie są domeną jedynie banków, mogą być udzielane przez różne firmy pożyczkowe (choć niekoniecznie) oraz przez osoby prywatne. Jest to bardzo powszechna, łatwo dostępna, prosta i szybka forma zawierania umowy, do kwoty tysiąca złotych nie musi być nawet udokumentowana. Biorący pożyczkę nie jest zobowiązany do nakreślenia celu jej przeznaczenia, a przedmiotem umowy wcale nie muszą być pieniądze, lecz również określone rzeczy. Ponadto, pożyczka bardzo często jest nieodpłatna. Całkiem inaczej sprawa rysuje się w przypadku kredytu, który może być udzielany jedynie przez banki. Cała procedura zawarcia umowy, trwa nieporównywalnie dłużej, a cel, na który zostaną przeznaczone środki finansowe musi być wyraźnie określony. Poza tym, umowa jest odpłatna.

Czy warto brać kredyt?

W niektórych przypadkach warto zaciągnąć kredyt. To, czy ktoś zdecyduje się jednak na wzięcie kredytu, jest kwestią indywidualną, ponieważ na podjęcie tej decyzji, składa się bardzo dużo czynników, jak choćby sytuacja finansowa w samym momencie zawierania umowy oraz przewidywalna sytuacja finansowa na przestrzeni najbliższych lat. Analizując dane z ostatnich lat, okazuje się jednak, że Polacy chętnie zaciągają kredyty. Dlaczego tak się dzieje? Wpływa na to bez wątpienia niski poziom stóp procentowych oraz sama chęć posiadania czegoś na własność, np. domu bądź samochodu.

Własne mieszkanie pozwala czuć się komfortowo, bezpiecznie i stabilnie, żeby jednak móc je zakupić, bardzo często musimy postawić na kredyt, mało, kto bowiem dysponuje dostatecznym kapitałem. Wystarczy jednakże zrobić niewielkie rozeznanie w cenach wynajmu lokalów, żeby dojść do wniosku, iż zdecydowanie lepszą i tańszą opcją, jest spłacanie rat kredytu hipotecznego.

Czasami bez dodatkowych funduszy nie jesteśmy w stanie rozwinąć firmy lub jej rozbudować. Wyjściem okazuje się wzięcie kredytu: hipotecznego, który może zostać przeznaczony na powiększenie przedsiębiorstwa lub na remont, inwestycyjny, który jest wykorzystywany przy inwestycjach oraz obrotowy, który poprawia sytuację firmy.