lampa podłogowa
Dom i wnętrza

Jak zrobić abażur do lampy podłogowej

Jak zrobić samodzielnie abażur do lampy podłogowej?

Abażur bardzo często jest nazywany kloszem. Zrobić je można śmiało z wytłoczek szarych po jajkach czy też z kawałków prostokątnych papieru. Wytłoczki oczywiście malujemy farbami kolorowymi, a brzegi należy skleić masą z papieru, mąki ziemniaczanej oraz wody. Papier się tnie w prostokątny oraz następnie je przykleja do abażuru papierowe w kształcie koła. Może troszkę zaszaleć i każdy brzeg abażuru wykonanego z wytłoczek, pomalować można na inny kolor. Papier do ozdoby abażury okrągłego, wyciąć można nawet w trójkąty. Wiele cennych inspiracji znajdziemy pod linkiem https://edisonlighting.pl/

Co potrzebujemy?

Abażury wykonane z wytłoczek wykonywać możemy w bardzo różnych kształtach. Możemy wykonać graniastosłup z postawą w kształcie koła, kwadratu czy też trójkąta. W absolutnie każdej wersji powinniśmy postępować według wskazówek znajdujących się poniżej. Potrzebujemy: taśmy klejącej, nożyczek do papieru, blendera, garnka, szklanki wody, łyżeczki mąki ziemniaczanej, słoika, pędzla, kolorowej i białej farby oraz czterech pojedynczych wytłoczek.

Instrukcja krok po kroku

Kawałek wytłoczki mniej więcej dwadzieścia na dwadzieścia centymetrów należy podrzeć na małe kawałki. Następnie umieścić wewnątrz słoika z wodą oraz odstawić na kwadrans do nasiąknięcia. Mąkę ziemniaczaną wsypujemy do szklanki z wodą oraz wymieszać. Zawiesinę należy następnie gotować w garnku, aż do momentu zgęstnienia. Mniej więcej przez okres pięciu minut. Następnie kawałki wytłoczki namoczone wcześniej należy odsączyć z wody oraz umieścić w blenderze. Kisiel należy dolać do mąki ziemniaczanej.

Wszystko miksujemy aż do uzyskania gładkiej masy. W każdej z wytłoczek, w miejscach wypukłych należy wykonać niewielkie otwory, ścinają nożykiem wierzchołki. Część wewnętrzną abażura pomalujmy na biało. Brzegi wytłoczek połączmy przy pomocy malarskiej taśmy. Dla trzymania lepszego, należy zakleić masę zblendowaną. Gdy nasza masa wyschnie, to należy oderwać wcześniej przyklejoną taśmę. Część zewnętrzna abażuru pomalujmy farbą kolorową.