hydrofobizacja
Motoryzacja Pozostałe

Czym jest hydrofobizacja

Hydrofobizacja to nadawanie powierzchniom przedmiotów lub też przestrzeniom właściwości hydrofobowych. Jest to forma zabezpieczenia danej powierzchni przed działaniem wilgoci. Miejsca tak zabezpieczone odpychają wodę, przez co jednocześnie mniej jej pochłaniają. Hydrofobizację stosuje się między innymi na różnych tkaninach, szybach, czy też materiałach budowlanych, a jej miarą skuteczności jest tak zwana zwilżalność zabezpieczonej powierzchni – ilość wody, jaka została wchłonięta przez konkretną powierzchnię pomimo zastosowania preparatu do hydrofobizacji.

Opisywany proces można przeprowadzać na przykład poprzez oklejanie powierzchni danych przedmiotów odpowiednimi foliami hydrofobowymi bądź też specjalnymi naklejkami. Można także zastosować metodę impregnacji. Wówczas odpowiednią substancję hydrofobową wprowadza się do struktury przedmiotu, który chcemy zabezpieczyć przez dostaniem się do niego wody. Kolejną metodą jest malowanie powierzchni danego przedmiotu odpowiednią farbą bądź lakierem nie pochłaniającym wilgoci. Można także zastosować metodę modyfikacji powierzchni przedmiotu. Na przykład poprzez szlifowanie, pasywowanie bądź też polerowanie można wytworzyć powierzchnię pasywną odporną na działanie wody.

Warto wiedzieć, że metoda hydrofobizacji stosuję się także w branży motoryzacyjnej, na przykład pokrywając powłoką hydrofobową szyby samochodu, które przecież zawsze, niezależnie od warunków pogodowych, temperatury czy też pory roku muszą być przejrzyste. Dzięki zabiegowi hydrofobizacji zmniejsza się podatność szyby na powstawanie zabrudzeń oraz poprawia się ostrość widzenia. Co więcej, powierzchnia szyby zostaje wygładzona, równiej szyby czołowej, w związku z czym używanie płynu do spryskiwaczy jest konieczne znacznie rzadziej. Dodatkowo dzięki powłoce hydrofobowej, woda oraz wszelkie zanieczyszczenia nie osadzają się na szybie, tylko z niej spływają. Podobnie w okresie przymrozków znacznie łatwiejsze jest oczyszczanie zaszronionych szyb, jeżeli są one pokryte powłoką hydrofobową.