folia stretch do pakowani
Biznes

Folia stretch i jej zastosowanie

Czy wiesz, że jeden z najbezpieczniejszych i najbardziej wydajnych sposobów przenoszenia produktów na palecie w ogóle nie ma nic wspólnego z metodą transportu? Folia stretch to najczęściej wykorzystywany materiał do pakowania w branży logistycznej. W tym artykule dowiesz się, jak powstaje folia stretch do pakowania.

Jak powstaje folia stretch?

Istnieją różne rodzaje folii stretch, które zaspokajają różne potrzeby klientów i zastosowania. Czy folia stretch jest idealna? Najlepsze folie to te, które spełniają Twoje cele, wymagania i oczekiwania. Istnieją dwa sposoby produkowania folii: metoda rozdmuchu oraz metoda wlewu maszynowego.

Rozdmuchiwana folia powstaje, gdy gruba warstwa wytłaczanej folii wyłania się z okrągłej matrycy, a duży bąbel powietrza jest wdmuchiwany do środka. Objętość pęcherzyka oraz pierwotna średnica i grubość wytłaczanej rurki określają ostateczną grubość (grubość) materiału. Bańka, która może mieć wiele metrów wysokości, umożliwia stopniowe schładzanie folii, gdy jest ciągnięta przez rolki. Często w procesie rozdmuchu, krawędzie są cięte, rolki mają szerokość szczeliny i są nawijane w linii podczas wytłaczania folii. Jest to proces pionowy. Proces ten jest bardziej złożony niż ten stosowany do produkcji folii stretch elastycznej, co powoduje, że tego rodzaju folia staje się droższa. Szacuje się, że folie stretch metodą rozdmuchu to obecnie 20-30% wszystkich produkowanych folii.

Wydmuchiwane folie stretch są bardziej nieprzezroczyste, ponieważ mają tendencję do krystalizacji podczas procesu. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju folii stretch, widoczność produktów na palecie zmniejsza się.

Produkcja odlewów obejmuje inny proces. Pierwszy etap wymaga stopienia materiału termoplastycznego, aby mógł przejść przez płaską matrycę. Stopiona żywica trafia na rolkę chłodzącą o dużej średnicy. W zależności od pierwotnej grubości wytłoczenia, czasami folia jest rozcieńczana do docelowej grubości poprzez nawijanie powstałej folii szybciej niż jest wytłaczana. Jest to proces horyzontalny.

Odlewane folie stretch ułatwiają prześwitowanie folii, a proces jest cichszy. Odlewana folia stretch może być stosowana w maszynach do owijania palet lub możesz także ręcznie odlewać folie.

Jak odróżnić dobrą folię stretch?

Czynniki, które należy wziąć pod uwagę to: grubość folii, zdolność do wstępnego rozciągania i odporność na przebicie. Dobra folia stretch to również taka, którą łatwo można dostosować pod swoje cele marketingowe – można na niej nadrukować wysokiej jakości grafiki, aby kreatywnie zapakować produkty. Elastyczna folia opakowaniowa wymaga mniej energii do produkcji i transportu, przez co generuje mniejsze ilości gazów cieplarnianych. Choć wydaje się to niemożliwe, ale folia stretch jest przyjazna środowisku. Jest to jeden z ważniejszych wyróżników spośród innych metod pakowania towarów.

Zastosowanie folii stretch w przemyśle

Folia stretch jest powszechnie stosowana do owijania produktów na paletach i mocowania ich do siebie. Pomaga to często ograniczyć utratę produktu, chroni przed długim transportem w niekorzystnych warunkach i zwiększa bezpieczeństwo pracowników podczas przenoszenia towarów. Zapewnia również gładką powierzchnię do zabezpieczania etykiet wysyłkowych, dokumentów i innych ważnych informacji bez uszkadzania znajdujących się pod nią towaru.

Folia stretch ma wiele zalet:

  • nieprzezroczyste folie ukrywają zawartość ładunku (2 warstwy skutecznie kamuflują widok na produkty),
  • chroni ładunek przed promieniami UV,
  • zapobiega uszkodzeniom spowodowanym przez deszcz, wilgoć i kurz,
  • jest idealna do produktów kolorowych, które trzeba chronić