Vincent van Gogh
Lifestyle

Co wiesz o Vincencie van Goghu

Niedoceniony za życia geniusz

Vincent van Gogh żył w latach 1853-1890 i uznawany jest dziś za najsłynniejszego przedstawicieli postimpresjonizmu na świecie. Ten holenderski malarz, którego życie przedwcześnie zakończyła prawdopodobnie samobójcza śmierć, w ciągu kilku tylko lat swojej twórczości stworzył dzieła uznawane dziś za klasykę malarstwa. Zupełnie nierozumiany przez otoczenie i niedoceniony za życia, obarczony zaburzeniami psychicznymi, pozostawi po sobie obok twórczości, zagadkę swojego odejścia. Do dziś trwają spory czy postrzał z broni palnej był tylko nieszczęśliwym wypadkiem czy też aktem samobójczym, choć ta druga teoria ma niestety znacznie więcej zwolenników. Nie mniej jednak kiedy Vincent van Gogh umierał, nikt jeszcze nie wiedział, że świat stracił wielkiego geniusza. Dopiero po latach znawcy i miłośnicy sztuki poznają się na kunsztownych dziełach van Gogha. Ich cechą charakterystyczną jest bogata kolorystyka, choć początkowe prace opierały się głównie na mrocznych i ziemistych barwach jak np. obraz “Jedzący kartofle”, które było pierwszym, wielkim dziełem Vincenta van Gogha. Późniejsza fascynacja impresjonizmem, który w tamtym czasie przechodził już do przeszłości, zaowocowały barwnymi pejzażami, martwą naturą oraz kolorowymi autoportretami. Seria obrazów przedstawiającą słoneczniki to dziś symboliczne prace tego wielkiego artysty, w których dominują ukochane przez niego odcienie żółci. Dziś Vincent van Gogh i jego najsłynniejsze obrazy stanowią inspirację dla różnych gatunków sztuki współczesnej.

47 twarzy Vincenta van Gogha

Dla wielu młodych malarzy tworzenie swoich autoportretów stanowiło najtańszy sposób na doskonalenie swojego warsztatu. Podobnie było też z Vincentem van Goghiem, jednak w jego przypadku malowanie własnych portretów miało jeszcze drugie dno. Dręczony chorobą psychiczną van Gogh tworząc autoportret próbował zapanować nad konfliktem tożsamości. Poprzez różne nakrycia głowy prezentował swoje kolejne wcielenia: od mieszczanina po prostego człowieka ze wsi w słomianym kapeluszu. Różnice w sposobie prowadzenia pędzla, które w obrazach van Gogha były tak bardzo wyraźne, również świadczyły o częstych zmianach w sposobie pracy ale i postrzegania samego siebie. “Autoportret z zabandażowanych uchem” pokazuje jak skrupulatnie przelewał na płótno nawet krytyczne wydarzenia ze swojego życia. Znawcy twórczości van Gogha uważają, że na poszczególnych autoportretach da się zauważyć zmiany jakie zachodzą w wyglądzie artysty oraz zmęczenie jakie wywoływała u niego choroba psychiczna. Szczególnie “Autoportret przed sztalugą” ukazuje człowieka zmizerniałego i przytłoczonego własną chorobą.

Szaleństwo i dramatyzm życia van Gogha

Po tym jak w Vincent van Gogh w przypływie szaleństwa obciął sobie ucho, dla lokalnej społeczności wśród której mieszkał, staje się niebezpiecznym wariatem. Jego brat Theo stara się jak może aby pomóc wycieńczonemu długoletnią chorobą bratu, znajduje dla niego specjalistyczne ośrodki psychiatryczne i doskonałych lekarzy. To jednak nie pomaga i Vincent zatraca się w chorobie. Zaburzenia psychiczne, stany lękowe i depresyjne położyły się cieniem w zasadzie na całe jego dorosłe życie i wybory z nim związane. Jego burzliwy i nie pochwalany w kręgu rodziny związek z ubogą prostytutką w ciąży odbił się znacznie na jego stanie psychicznym ale i finansowym. Świadomy błędu jakim jest ów związek, van Gogh odnajdywał w nim jednak pozytywne aspekty, które na chwilę przynosiły mu ukojenie. Posiadanie rodziny i wychowywanie dwójki dzieci Sien pozwalały mu choć na chwilę czuć się docenionym i potrzebnym a to inspirowało go do dalszej pracy. Związek ten nie trwał jednak długo a rozstanie pogłębiło tylko głębokie poczucie osamotnienia u malarza. Jego niespodziewana śmierć w wyniku rany postrzałowej przyniosła rozpacz rodzinie, szczególnie bratu Vincenta. Tajemnicę o tym, co rzeczywiście wydarzyło się tego słonecznego dnia, wielki geniusz – Vincent van Gogh, zabrał ze sobą do grobu.