Biznes

Dlaczego warto korzystać z biura rachunkowego?

Każdy początkujący właściciel firmy, który dopiero pragnie rozpocząć swoją przygodę z własnym biznesem, staje przed odpowiedzią na pytanie: czy prowadzić księgowość samodzielnie, czy też ją zlecić firmie zewnętrznej? Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i oczywista, chociaż w większości przypadków zalety zlecenia jej podmiotowi zewnętrznemu zdecydowanie przemawiają za tym rozwiązaniem.

Kiedy prowadzi się prostą księgowość, na ryczałcie, bez ewidencji VAT czy też z raptem jedną fakturą wystawioną każdego miesiąca, to samodzielne prowadzenie księgowości wydaje się być dobrym rozwiązaniem – pod warunkiem, że właściciel firmy na bieżąco śledzi zmiany w prawie i jest w stanie się do nich dostosować. Jest to bowiem pewien problem, który zabiera często dużo czasu. Należy nie tylko znać bieżące przepisy prawa, ale również wiedzieć jak je zinterpretować – nie są one zawsze jasne i klarowne. Biuro rachunkowe zatrudnia osoby, które nie tylko są wykształcone pod kątem księgowości, ale również do ich obowiązków należy regularne śledzenie zmian w prawie podatkowym i z dużym wyprzedzeniem są w stanie na nie zareagować, informując również o tym swoich klientów. Ponadto, biura rachunkowe bardzo często oferują w swoich umowach wzięcie na siebie odpowiedzialności za błędy po stronie biura – kiedy prowadzimy samodzielnie swoją księgowość, to jesteśmy w pełni odpowiedzialni za wszystko.

Biuro rachunkowe Lublin najczęściej nie ogranicza się do jednego czy dwóch księgowych, ale zatrudnia specjalistów, którzy są biegli w wąskiej dziedzinie. Dzięki temu jeśli postanowimy otworzyć się na nowy rynek, branżę czy rozszerzyć swoją działalność o sprzedaż dla klienta detalicznego, szybciej znajdziemy pomoc w biurze rachunkowym, któremu aktualnie zlecamy prowadzenie swojej księgowości. Oszczędzimy sobie dzięki temu nie tylko pieniądze, ale również czas. To samo odnosi się również do samego prowadzenia księgowości – zlecając ją do biura rachunkowego, otrzymujemy raz w miesiącu prostą fakturę, którą można wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Jednocześnie czas, który musielibyśmy poświęcić na prowadzenie ksiąg, możemy przeznaczyć na rozwijanie swojego biznesu.